NSW State Titles 2017 - 2018 

NSW Champion of Champions 2017 – 2018

Blake Marsh

NSW Title wins: 6

Points: 35.5

Runner-up: Chris Owen 25 points

Standing Block

 

NSW 250mm Standing Block Championship

Camden Show

Brad DeLosa

Points: Brad DeLosa (5), D Ryan (3), Curtis Bennett (2),

Dan Clissold (1)

NSW 275mm Standing Block Championship 

Quirindi Heritage Village Woodchop

Blake Marsh

Points: Blake Marsh (5), Phil Waters (3), Graeme Love (2), Dan Clissold (1)

NSW 300mm Standing Block Championship

Wollombi Tavern

Phil Waters

Points: Phil Waters (5), Blake Marsh (3), Mitch Kirk (2), Brendan Marsh (1)

NSW 325mm Standing Block Championship

Kiama Show

Chris Owen

Points: Chris Owen (5), Dale Ryan (3), David Reumer (2), 

Dan Clissold (1)

NSW 350mm Standing Block Championship

Karuah Timber & Oyster Festival

Chris Owen

Points: Chris Owen (5), Phil Waters (3), Lachlan Barker (2),

Blake Marsh (1)

NSW 375mm Standing Block Championship

Mudgee Show

Glen Gillam (VIC)

Points: Blake Marsh (5), Graeme Love (3), Dan Clissold (2), 

Brendan Marsh (1)

NSW 275mm Standing Block Elimination Championship

Grafton Show

Josh Adamson (QLD)

Points: Dan Clissold (5), Chris Owen (3), Matt Owen (2),

Michael Shadlow (1)

NSW 300mm Standing Block Hard Hitting

Karuah Timber & Oyster Festival

Glen Gillam (VIC)

Points: Chris Owen (5), Lachlan Barker (3), Blake Marsh (2),

Phil Waters (1)

Tree Felling

NSW 275mm Tree Felling Championship

Not contested 2017 – 2018

NSW 300mm Tree Felling Championship

Not contested 2017 – 2018

Other

NSW 250mm Combination Championship

Glenreagh Timber Festival

Blake Marsh

Points: Blake Marsh (5), Dan Shipman (3), Chris Owen (2), Brendan Marsh (1)

NSW 500mm Butchers Block Championship

Maitland Show

Dale Ryan & Brendan Marsh

Points: D Ryan & Brendan Marsh (2.5), Blake Marsh & D Reumer (1.5), P Waters & D Clissold (1),

C Owen & L Barker (0.5)

Underhand

 

NSW 275mm Underhand Championship

Camden Show

Glen Gillam (VIC)

Points: David Reumer (5), Brad DeLosa (3), Dale Ryan (2), Curtis Bennett (1)

NSW 300mm Underhand Championship 

Bathurst Show

Glen Gillam (VIC)

Points: Dylan Smith (5), Blake Marsh (3), Graeme Love (2), Chris Newnes (1)

NSW 325mm Underhand Championship

Grafton Show

Josh Adamson (QLD)

Points: Michael Shadlow (5), Dan Shipman (3),

Chris Owen (2), Dan Clissold (1)

NSW 350mm Underhand Championship

Ellalong Hotel

Glen Gillam (VIC)

Points: Phil Waters (5), Brendan Marsh (3),

Dan Clissold (2), Michael Shadlow (1)

NSW 375mm Underhand Championship

Dubbo Show

Dale Ryan (NSW)

Points: Damion Hopkins (5), Dylan Smith (3),

Graeme Love (2), Will Brook (1)

NSW 300mm Underhand Hard Hitting

Mudgee Show

Glen Gillam (VIC)

Points: Blake Marsh (5), Graeme Love (3),

Brendan Marsh (2), Dan Clissold (1)

Sawing

NSW 375mm Single Handed Sawing Championship

Berry Show

Brad DeLosa
Points: Brad DeLosa (5), Clayton Read (3),

Leon Critchfield (2), Blake Marsh (1)

NSW 400mm Single Sawing Championship

Not contested 2017 – 2018

NSW 500mm Double Handed Sawing Championship

Kiama Show

Noel & Blake Marsh

Points: N & Blake Marsh (2.5), C Owen & D Clissold (1.5),

W Brook & D Hopkins (1)

NSW 450mm Double Handed Sawing Championship

Maitland Show

Justin Beckett & Mitch Kirk

Points: J Beckett & M Kirk (2.5), N & Blake Marsh (1.5),

C Owen & D Clissold (1), D Ryan & C Marsh (0.5)